Czystek – co to za zioło?

Czystek jest ziołem, które naturalnie nie rośnie w Polsce. Spotkać je można natomiast na południu Europy. Kwiaty czystka na ogół są białe bądź różowe, a sam krzew osiąga 1 metr wysokości.

Herbata z czystka posiada znaczną ilość związków polifenolowych. To substancje występujące tylko w roślinach. Usuwają one aktywne formy tlenu, a więc wolne rodniki, które odpowiedzialne są za proces starzenia się organizmu. Ponadto polifenole chronią DNA przed wystąpieniem ewentualnych mutacji. Ma to duże znaczenie podczas profilaktyki chorób naczyniowo-sercowych. Udowodnione zostało, e regularne picie herbaty z czystka rozpuszcza skrzepy krwi przeciwdziałając zawałowi serca.

To jednak nie wszystko. Czystek jest ziołem wykorzystywanym w medycynie od setek lat. Początkowo był to lek na biegunkę. Obecnie zdecydowanie wraca do łask. Można go dostać w zasadzie w każdym sklepie ze zdrową żywnością oraz w wielu aptekach. Przy czym czystek występuje w wielu formach, wszystkie jednak mają działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Można stosować go z powodzeniem w przypadku zapalenia płuc oraz innych schorzeń układu pokarmowego. Herbatą z czystka piją także od dawna chorzy na wątrobę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *